Hybryda to połączenie dwóch tworów, czasem całkiem odmiennych. Okazuje się, że z zaskakująco kontrastowego miksu może wyjść całkiem niezła całość – jak choćby lakier hybrydowy do paznokci.
W lakierach hybrydowych do paznokci udało się połączyć skrajności: ŁATWOŚĆ nakładania i ściągania, ELASTYCZNOŚĆ oraz TRWAŁOŚĆ. Dlaczego cechy te podkreślamy drukowanymi literami? Ponieważ najczęściej łatwość wiąże się z czymś ulotnym, elastyczność z giętkością, natomiast trwałość – z mocną, stabilną konstrukcją. A tu proszę: nie dość, że lakier hybrydowy może utrzymywać się na paznokciu nawet do dwóch tygodni bez odpryskiwania, to na dodatek nakłada się go bez konieczności zamartwiania się o to, czy uda się go równomiernie rozłożyć na płytce i wysuszyć na tyle szybko, aby klientka, której czas jest zazwyczaj cenniejszy niż wszystkie diamenty i szmaragdy świata, nie zaczęła spoglądać ze zniecierpliwieniem na zegarek.
Wymienione cechy pokrycia hybrydowego to zasługa fizycznego zespolenia właściwości żelu i lakieru. Ten pierwszy nadaje elastyczność, drugi – trwałość i wytrzymałość.
Lakier hybrydowy – lakier idealny?
Łatwo i szybko nałożony, nadający trwały i naturalny wygląd paznokciom, a na dodatek nie niszczący płytki. Same superlatywy. Jednak ponoć nie ma róży bez kolców… Nie ma. I za największą wadę paznokci hybrydowych uznaje się niemożność przedłużenia płytki. Raczej trudno uznać to jednoznacznie za wadę, ponieważ ten typ kosmetyków świetnie wygląda zarówno na krótkich, jak i na długich paznokciach.
Manicure i pedicure hybrydowy może być wykonywany bez szkody dla wyglądu i zdrowia paznokcia tak często, jak tylko się chce (a za często zabiegu wykonywać nie trzeba, bo przecież powłoka wytrzymuje na paznokciu bardzo długo).
Sekrety utwardzania
Utwardzanie lakierów hybrydowych wykonuje się w świetle lampy UV. Promieniowanie ultrafioletowe działa tu jako czynnik indukujący zajście reakcji chemicznych pomiędzy składowymi lakieru – oligomerami. To niewielkich rozmiarów cząstki chemiczne złożone z powtarzających się fragmentów zwanych merami. Pod wpływem promieni UV oligomery łączą się w dłuższe łańcuchy, tworzą stabilną, uporządkowaną strukturę. Pod względem chemicznym lakiery Shellac, które stosujemy w naszych salonach we Wrocławiu i w Warszawie, to mieszaniny monomerów metalakrylanu i cząstek nadtlenku benzoilu – niezwykle aktywnych chemicznie molekuł, inicjatorów procesu polimeryzacji.
UV na lakier hybrydowy
400 nm – tyle wynosi długość fali UV, która emitowana jest przez lampy naświetlające do utwardzania lakierów hybrydowych. Jest to tzw. ultrafiolet bliski lub – taką nazwę spotyka się częściej – UV-A. Promieniowanie jest niewidoczne dla człowieka, ponieważ zostaje zablokowane przez rogówkę oka przy czym fale ultrafiołkowe o podanej długości uznawane są za mniej szkodliwe dla człowieka od innych rodzajów promieniowania UV.
Czy dałoby się lakier hybrydowy wysuszyć w świetle słonecznym? Teoretycznie tak, ponieważ zawiera ono w swoim spektrum również pasmo UV-A. My jednak zdecydowanie polecamy suszenie lakierów hybrydowych w naszych salonach. Trwa moment, a efekt jest… jak malowany :-).
0 komentarzy