Warszawa 22-258-58-32 | Wrocław +48 71 377 23 57

Nikotyna kontra uroda dłoni i paznokci

utworzone przez | mar 2, 2016 | Manicure, Blog | 0 komentarzy

Taka mała ciekawostka, ale bynajmniej nie błahostka – czy wiecie, że skóra osoby palącej, która ma zaledwie 40 lat, wygląda jak u 70-latka? Szokujące, ale prawdziwe i to poparte wynikami badań naukowych.

Pociąg do nikotyny widać … jak na dłoni. To właśnie one są wizytówką człowieka – palacza także. Nikotyna nie sprzyja urodzie skóry rąk i paznokci. Brzydkie zażółcenia – najczęściej zlokalizowane w miejscach, w których papieros ma kontakt ze skórą – to niejedyne konsekwencje palenia tytoniu. Nikotyna szkodzi bowiem dłoniom również tak z zewnątrz, jak i od wewnątrz. W jaki sposób? – oto jest pytanie.

Niebezpieczne rodniki

Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry. Proces ten w kosmetyce dzieli się na zewnątrzpochodny i wewnątrzpochodny. W przypadku palaczy starzenie się skóry przebiega bardzo, nie bójmy się użyć tego słowa, efektywnie, ponieważ nikotyna zawiera aż 4300 (tak: cztery tysiące trzysta!) składników, mogących negatywnie wpływać na skórę: poprzez zatruwanie jej, wywoływanie zmian w materiale genetycznym i nawet zwiększanie ryzyka rozwoju nowotworu.
Nie znamy jeszcze wszystkich mechanizmów starzenia się skóry, ale wiemy, że dużo złego potrafią uczynić wolne rodniki tlenowe, których powstawanie jest generowane przez składniki dymu tytoniowego. To właśnie one uszkadzają DNA, białka i błony komórkowe, powodują mutacje i wzrost ryzyka rozwoju nowotworu. Jakby tego było mało, wolne rodniki to także…

… silny cios w kolagen

I to nie tylko w kolagen, ale także w inne białka, których rolą jest zapewnienie elastyczności, jędrności i odpowiedniej sprężystości skóry. Dzieje się tak, ponieważ wolne rodniki generowane przez dym tytoniowy powodują uszkodzenie fibroblastów i keratynocytów, czyli komórek odpowiedzialnych – odpowiednio – za wytwarzanie białek tworzących rusztowanie skóry (kolagen, elastyna) i za proces keratynizacji komórek naskórka.
U palaczy wytwarzanie białek zapewniających skórze jędrność i elastyczność jest utrudnione również z powodu innego szkodliwego mechanizmu wywołanego paleniem tytoniu i wynikającym z tego uwolnieniem dużej ilości wolnych rodników, a mianowicie spadkiem aktywności witamin antyutleniających czyli A, C, E. Witamina A chroni przed nowotworami i zapewnia właściwą regenerację skóry. Witamina C odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu oraz w zapewnieniu właściwego wchłaniania wapnia, który chroni skórę przed podrażnieniami i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Witamina E zabezpiecza właściwe nawilżenie skóry, jest pomocna w likwidowaniu przebarwień skóry i sprzyja regeneracji tej tkanki. Wszystkie wymienione witaminy korzystnie wpływają również na stan płytki paznokciowej.
Nikotyna niszczy skórę dłoni i paznokcie jeszcze w inny sposób. Przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich kruchości. Utrudnione krążenie to słabsze dotlenienie i odżywienie tkanek oraz gorsze odprowadzanie toksyn z komórek. W efekcie płytka paznokciowa przyrasta słabiej, a warstwa skórna gorzej się regeneruje, szybciej starzeje i pokrywa siateczką popękanych naczynek krwionośnych i przebarwieniami.

Dbaj o paznokcie – szczególnie, jeśli palisz

Niestety, ale musimy przyznać, że skóra dłoni i paznokcie u palaczy urodą nie grzeszą. Mimo to, w nail barze Easy Nails mamy sposoby na to jak przywrócić dłoniom atrakcyjny wygląd. Wykonujemy zabiegi manicure, dzięki którym kompleksowo można zadbać o dłonie poprzez usunięcie przebarwień i zregenerowanie paznokci. Polecamy szczególnie rozważenie skorzystania z usługi manicure SPA. Jest on dedykowany specjalnie osobom, których skóra wymaga troskliwej opieki. Oprócz zatroszczenia się o wizualny wygląd płytki paznokciowej stosujemy w tym wariancie produkty peelingujące i nawilżające mające na celu poprawić kondycję skóry klienta. Zaczynamy od klasycznego manicure, podczas którego płytka paznokciowa jest odpowiednio skracana, definiowany jest jej kształt oraz usuwane zostają nieestetyczne skórki. Następnie, w celu wygładzenia skóry stosowany jest peeling usuwający martwy naskórek. Opcjonalnie, można zdecydować się na zakończenie tejże procedury kąpielą parafinową, która służy przedłużeniu uzyskanych efektów oraz zapewnienia dłoniom jeszcze dłuższej witalności.
Samodzielnie również można zadbać o dłonie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby rozstanie się z nawykiem palenia tytoniu. Zważywszy na trudność osiągnięcia sukcesu w tej materii można pokusić się o inne, aczkolwiek mniej spektakularne, rozwiązania takie jak przykładowo smarowanie istniejących przebarwień na dłoniach sokiem z cytryny.

UMÓW WIZYTĘ

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno zabiegi dobrze znane i popularne jak i kosmetyczne nowości i hity. Zapraszamy wszystkie wielbicielki lakierów do paznokci – mamy w ofercie setki najmodniejszych i najpiękniejszych kolorów.

SKOMENTUJ WPIS

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.