Warszawa 22-258-58-32 | Wrocław +48 71 377 23 57
Zaznacz stronę

Czy wiecie, że skóra osoby palącej, która ma zaledwie 40 lat, wygląda, jak u 70-latka? Szokujące, ale prawdziwe i poparte wynikami badań naukowych.

Pociąg do nikotyny widać.. (jak) na dłoni: bo to dłonie są wizytówką człowieka – palacza także. Nikotyna nie sprzyja urodzie skóry rąk i paznokci. Brzydkie zażółcenia – najczęściej zlokalizowane w miejscach, w których papieros ma kontakt ze skórą – to niejedyne konsekwencje palenia tytoniu. Nikotyna szkodzi bowiem dłoniom również tak z zewnątrz, jak i od wewnątrz. W jaki sposób?

Niebezpieczne rodniki

Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry. Proces ten w kosmetyce dzieli się na zewnątrzpochodny i wewnątrzpochodny. W przypadku palaczy starzenie się skóry przebiega bardzo, nazwijmy to, efektywnie, ponieważ nikotyna zawiera aż 4300 (tak: cztery tysiące trzysta!) składników, które mogą negatywnie wpływać na skórę: poprzez zatruwanie jej, wywoływanie zmian w materiale genetycznym i – uwaga! – zwiększanie ryzyka rozwoju nowotworu.
Nie znamy jeszcze wszystkich mechanizmów starzenia się skóry, ale wiemy, że dużo złego potrafią uczynić wolne rodniki tlenowe, których powstawanie jest generowane przez składniki dymu tytoniowego. To one uszkadzają DNA, białka i błony komórkowe, powodują mutacje i wzrost ryzyka rozwoju nowotworu.
Jakby tego było mało, wolne rodniki to także…

… silny cios w kolagen

I w inne białka, których rolą jest zapewnienie elastyczności, jędrności i odpowiedniej sprężystości skóry. Dzieje się tak, ponieważ wolne rodniki generowane przez dym tytoniowy powodują uszkodzenie fibroblastów i keratynocytów, czyli komórek odpowiedzialnych – odpowiednio – za wytwarzanie białek tworzących rusztowanie skóry (kolagen, elastyna) i za proces keratynizacji komórek naskórka.
U palaczy wytwarzanie białek zapewniających skórze jędrność i elastyczność jest utrudnione również z powodu innego szkodliwego mechanizmu wywołanego paleniem tytoniu i wynikającym z tego uwolnieniem dużej ilości wolnych rodników, a mianowicie spadkiem aktywności witamin antyutleniających, czyli A, C, E. Witamina A chroni przed nowotworami i zapewnia właściwą regenerację skóry. Witamina C odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu oraz w zapewnieniu właściwego wchłaniania wapnia, który chroni skórę przed podrażnieniami i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Witamina E zabezpiecza właściwe nawilżenie skóry, jest pomocna w likwidowaniu przebarwień skóry i sprzyja regeneracji tej tkanki. Wszystkie wymienione witaminy korzystnie wpływają również na stan płytki paznokciowej.
Nikotyna niszczy skórę dłoni i paznokcie jeszcze w inny sposób: poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich kruchości. Utrudnione krążenie to słabsze dotlenienie i odżywienie tkanek oraz gorsze odprowadzanie toksyn z komórek. W efekcie płytka paznokciowa przyrasta słabiej, a warstwa skórna gorzej się regeneruje, szybciej starzeje i pokrywa siateczką popękanych naczynek krwionośnych i przebarwieniami.

Dbaj o paznokcie – szczególnie, jeśli palisz

Skóra dłoni i paznokcie u palaczy urodą nie grzeszą, ale w nail barze Easy Nails mamy sposoby, jak przywrócić dłoniom atrakcyjny wygląd. Wykonujemy zabiegi manicure, dzięki którym kompleksowo można zadbać o dłonie: usunąć przebarwienia i zregenerować paznokcie. Polecamy szczególnie manicure SPA. Samodzielnie również można zadbać o dłonie: przede wszystkim żegnając się z paleniem tytoniu. Jeśli jednak tego nie chcemy zrobić, można przebarwienia na dłoniach smarować sokiem z cytryny.