Warszawa 22-258-58-32 | Wrocław +48 71 377 23 57

Jeśli pękające paznokcie to przypadłość, która nęka twoje dłonie i stopy, to masz problem. Wprawdzie od tego się nie umiera, ale podejdź do sprawy śmiertelnie poważnie. Bo skoro zależy ci na tym, aby zachwycać pięknymi dłońmi i zadbanymi stopami, to pęknięcia płytek paznokciowych to wróg numer jeden dla urody i estetyki palców.

Jeżeli pękające paznokcie pojawiają się na stopach, sprawą należy zająć się tym bardziej intensywnie. No, chyba że chcesz wydawać majątek na zakup dziesiątek par rajstop. Nic bowiem tak skutecznie nie niszczy tej części garderoby, jak szorstkie pięty i popękane lub kruche paznokcie.

Pękające paznokcie – w czym tkwi przyczyna?

Powodów pękania płytek paznokciowych szukaj w swoim otoczeniu lub wewnątrz siebie. Bo przyczyny tej przypadłości mogą być bardzo różne.

 • Grzybica – najczęściej objawia się na paznokciach stóp. Bo sprzyjają temu warunki: do zakażenia patogennym mikroorganizmem dojść może np. na basenie, w saunie, podczas korzystania z prysznica lub kąpieli w miejscu nocowania podczas wyjazdu – wszędzie tam, gdzie chodzimy na bosaka (a powinnyśmy mieć założone klapki lub obuwie ochronne). Pękającym paznokciom towarzyszy w tym przypadku zazwyczaj zażółcenie płytki. Płytka może też kruszyć się i łamać.
 • Chemia gospodarcza – pękanie widoczne jest głównie na wolnym obrzeżu paznokcia, bo tu płytka jest najbardziej osłabiona. Pękaniu towarzyszy zazwyczaj łuszczenie się obrzeża paznokcia. To symptom osłabienia i zmiękczenia rogowej warstwy spowodowane kontaktem ze środkami czystości zawierającymi często chlor, amoniak, kwas octowy.
 • Środki kosmetyczne – pękanie może być pokłosiem osłabienia płytki przez częste zmywanie lakieru acetonem. Ale też może to być specyficzny objaw alergii na kosmetyk.
 • Niedobory witamin i minerałów – mogą wynikać z nieprawidłowo zbilansowanej diety, nadużywania alkoholu, kawy (wypłukują witaminy z grupy B oraz magnez) lub też być pokłosiem chorób, w których dochodzi do nieprawidłowego wchłaniania składników z jelita, albo też witaminy i minerały są nadmiernie wydalane.
 • Łuszczyca – na paznokciach daje charakterystyczne poprzeczne pęknięcia.
 • Urazy mechaniczne – mogą powodować natychmiastowe pękniecie płytki albo też jej uszkodzenie powierzchowne, które może się pogłębić i z czasem paznokieć pęknie.
 • Nieodpowiednio wykonywane zabiegi manicure – pęknięcia paznokci bywają rezultatem zbyt intensywnego lub zbyt głębokiego piłowania płytek.
 • Obgryzanie paznokci – zawsze doprowadza do osłabienia płytki, szczególnie w jej brzeżnej części. W takiej sytuacji o pęknięcie nietrudno – nawet przy niewielkim przeciążeniu lub urazie.

Jak radzić sobie z pękającymi paznokciami?

 • Grzybica lub łuszczyca – marsz do dermatologa! W tych przypadkach pomóc może tylko lekarz. Doraźnie możesz korzystać z preparatów dostępnych bez recepty.
 • Zmień dietę na bogatą w pestki, orzechy, warzywa i owoce, bo to najlepsze źródła witamin i minerałów. Suplementuj też witaminy A, D, H, z grupy B, PP oraz krzem, wapń, żelazo i magnez. I koniecznie odstaw alkohol oraz kawę i mocną herbatę.
 • Przestań obgryzać paznokcie.
 • Do prac domowych zakładaj rękawiczki.
 • Piłowanie paznokci w domu zastąp manicure i pedicure wykonanym w salonie Easy Waxing w Warszawie lub we Wrocławiu. Możesz wybierać w kilku różnych zabiegach, w tym w silnie wzmacniającym płytkę zabiegiem IBX System. Zrezygnuj też z używania zwykłego acetonu na rzecz profesjonalnych zmywaczy lakieru do paznokci.