Warszawa 22-258-58-32 | Wrocław +48 71 377 23 57

Czy lampy UV do utwardzania lakieru mogą szkodzić?

utworzone przez | paź 28, 2019 | Manicure, Pedicure | 0 komentarzy

Czy manicure i pedicure wykonane z zastosowaniem lakierów wymagających utwardzenia w świetle UV może być szkodliwe? Pytanie to nurtuje niektórych klientów – nie tylko w salonach Easy Nails. Ponieważ w mediach i prasie pojawiają się informacje, które mogą wprowadzać w błąd, wyjaśniamy, jak jest naprawdę i czy utwardzanie lakierów do paznokci światłem ultrafioletowym może stanowić zagrożenie.

Lampy emitujące promieniowanie UV są w powszechnym użytku w salonach kosmetycznych. Są też jednym z niezbędnych narzędzi pracy specjalistów od manicure hybrydowego i pedicure oferujących swoje usługi w systemie z dojazdem do klienta. Można zatem powiedzieć, że w samej tylko Polsce lamp UV do utwardzania lakierów do paznokci wykorzystuje się tysiące i od wielu już lat. Gdyby zatem promieniowanie UV, które te urządzenia emitują, mogło szkodzić, już teraz wiedzielibyśmy o tym na pewno. Wskazałyby na to statystyki i zwiększona częstość występowania schorzeń skóry wśród klientów salonów kosmetycznych, poddających się zabiegom manicure i pedicure z wykorzystaniem lakierów utwardzanych promieniami ultrafioletowymi.

Tak jednak nie jest – na szczęście.

Można zatem odetchnąć z ulgą i dalej oddawać się przyjemności malowania paznokci lakierami hybrydowymi!

Lampy UV do paznokci – kiedy są bezpieczne?

Lampy wykorzystywane do utwardzania lakierów do paznokci są bezpieczne – wtedy, gdy zaopatrzono je w certyfikat potwierdzający, że przeszły pomyślnie testy techniczne. Na tej bowiem podstawie odpowiednie instytucje zezwoliły na wprowadzenie konkretnej lampy na rynek i dopuściły ją do sprzedaży. Dokument ten jest jednocześnie gwarancją, że lampa emituje światło UV w zakresie dla nas bezpiecznym – pod warunkiem, oczywiście, że stosowana jest zgodnie z instrukcją producenta sprzętu.

Jeśli zatem dręczą Was jakiekolwiek obawy o to, czy lampy UV, z których korzysta kosmetyczka podczas wykończenia manicure i pedicure lakierem hybrydowym, są bezpieczne, to poproście o okazanie certyfikatu tego urządzenia. Potwierdzeniem jest symbol bezpieczeństwa – to charakterystyczna, dobrze znana z innych urządzeń duża litera B, umieszczona w trójkącie, którego jeden kąt kierowany jest w dół. Znaczek ten powinien być naklejony na obudowę lampy lub wbudowany w jej strukturę.

Czy promieniowanie UV do utwardzania lakieru może szkodzić?

Promieniowanie UV – niezależnie od jego źródła – może być dla naszej skóry błogosławieństwem lub przekleństwem. Wszystko zależy od dawki i czasu ekspozycji. Promienie ultrafioletowe są bowiem absolutnie niezbędne do wytworzenia naturalnej witaminy D w skórze, ale też dozowane w nadmiarze lub zbyt długo powodują fotostarzenie się skóry i przyczyniają się do powstawania wielu wolnych rodników. Cząstki te zachowują się tak, jakby zmagały się z chemiczną nadpobudliwością – poszukując elektronu do pary na ostatniej powłoce elektronowej, poruszają się chaotycznie we wszystkich kierunkach i uderzają w napotkane struktury, uszkadzając je. Kiedy trafią w DNA, mogą doprowadzić do zmian w jego strukturze, czego konsekwencją mogą być problemy zdrowotne.

Ponieważ jednak zarówno czas ekspozycji na promieniowanie UV, jak i natężenie jego strumienia emitowanego z lampy do utwardzania paznokci jeden kolor czy też manicure french są niewielkie, zatem urządzenia te, o ile korzystamy z nich zgodnie z przeznaczeniem, są bezpieczne.

Nie musimy chyba dodawać (ale zrobimy to), że w naszych salonach Easy Nails w Warszawie i we Wrocławiu do utwardzania lakieru hybrydowego stosujemy tylko lampy zaopatrzone w certyfikat bezpieczeństwa.

UMÓW WIZYTĘ

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno zabiegi dobrze znane i popularne jak i kosmetyczne nowości i hity. Zapraszamy wszystkie wielbicielki lakierów do paznokci – mamy w ofercie setki najmodniejszych i najpiękniejszych kolorów.

SKOMENTUJ WPIS

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.